Mūsdienās viss ir saistīts, kā tādā lielā tīmeklī. Varētu pat teikt pasaules-plašā-tīmeklī. Labi, tas, ko es gribu pateikt – ja nepareizie cilvēki piekļūs Tavam e-pastam, var teikt, ka ar Tevi ir cauri. Kredītkartes, sociālie konti un vietnes ar maģisko podziņu “aizmirsu paroli” pavērs iebrucējam durvis uz tādām iespējām, par kurām pat nevari uzreiz iedomāties.

Arī es vienreiz, pilnmēness iespaidā, muļķīgi noticēju paziņojumam Facebook, ka nepieciešams mainīt paroli vai tamlīdzīgi. Viss bija profesionāli nostrādāts un tiklīdz biju nospiedis “OK”, kāds jau centās ielogoties manā Googles kontā. Šeit bija mana pirmā un vislielākā kļūda – viena parole vairākām vietnēm. Par laimi mamma Google rūpējas par tādiem grūtdieņiem kā es un nobloķēja ļaundaru centienus, atsūtot man brīdinājumu. Viņa saprata, ka es nevaru būt 2 vietās vienlaicīgi, tāpēc nolēma ieslēgt drošības pasākumus.

Mana pirmā un vislielākā kļūda – viena parole vairākām vietnēm.

Šādu uzbrukuma mērķi var būt dažādi. Iespējams, lai iegūtu Tavas maksājumu kartes datus, pieprasītu izpirkumu par sociālā konta atgūšanu, izmantot Tavu kontu, lai “aizņemtos” naudu no Taviem paziņām, vai pavisam globāliem mērķiem – veidotu uzbrukumus kādas valsts valdības lapai, kas var tikt dēvēts arī par terorismu.

Jebkurā gadījumā, man to noskaidrot negribējās, tāpēc nolēmu, uzlabot savu drošību interneta plašumos. Tātad būtu nepieciešama laba parole. Laba parole ir tāda, kuru viegli atcerēties? Nepareizi! Laba parole, drošības izpratnē, ir stipra jeb grūta un to vajag arī labi glabāt.

Ar ko tad sākt?

Pirmais un galvenais ir nomainīt paroli savam primārajam epastam uz drošu un stipru. Stipras paroles nosacijumi:

  • Neizmanto vienu vārdu (tādu, kas atrodams vārdnīcās, vai īpašvārdu)
  • Garums vairāk par 8 simboliem
  • Izmanto speciālos simbolus (!?€&@)
  • Neizmanto privātu info (vārds,suņa vārds, auto, dzimtā vieta)
  • Nesakrīt ar iepriekš izmantotu paroli (šajā vai citā vietnē)

Par laimi, nu jau daudz vietnēs šādas ir minimālās paroles prasības.

Stipras paroles piemērs: 1N70YlB35i0}/8x

Ja slinkums domāt, ņem talkā paroles ģeneratorus. Šeit daži varianti:
https://my.norton.com/extspa/idsafe?path=pwd-gen
https://www.strongpasswordgenerator.com/
https://www.strongpasswordgenerator.org/

Tik sarežģītas paroles, atcerēties nebūs viegli, turklāt, ja negribi atkārtot manu lielāko kļūdu – izmantot vienu paroli vairākās vietnēs – uzdevums kļūst turpat nereāls.
Tāpēc talkā nāk virtuālie seifi. Tās ir vietnes vai programmas, kas uzglabā Tavas paroles šifrētā veidā. Tādejādi, lai piekļūtu visām savām parolēm, Tev būs jāatcerās tikai viena. Pieminēšu, ka šajos seifos parasti ir iebūvēti paroļu ģeneratori, tākā jebkura reģistricāja jaunā vietnē vai servisā man sākas tieši tur.

Es jau ilgsotši izmantoju Lastpass. Patīk gan tas, ka ir mobilā aplikācija, gan web serviss. Tas seko līdzi, no kādas IP pieslēdzos un bloķē, ja pieslēgums šķiet aizdomīgs.
Otrs ļoti populārs seifs ir KeePass, tas veido datubāzi lokāli lietotāja datorā. Katram noteikti ir savi plusi un savi mīnusi. Pirms izdari izvēli kārtīgi iepazīsties ar seifa aprakstu un lietotāju atsauksmēm.

Kad paroles drošas un noglabātas drošā vietā, padomā, kur vēl vari tās izmantot?
Uzliec paroli savam darba un arī mājas datoram.
Aizsargā svarīgus dokumentus, kurus sūti kolēģiem e-pastā, tos arhivējot ar paroli.
Un, iespējams, svarīgākā lieta, par ko jau savulaik rakstīju: UZLIEC PAROLI SAVAM TELEFONAM!!!111!!1

 

Paldies Tev, ka izlasīji! Ja Tev patika un šis tas šķita noderīgs, padalies ar šo rakstu.

Ja vēl neesi paguvis, pieseko man:

   

Kā arī tepat apakšā ir iespēja atstāt e-pastu un es padošu ziņu, kad uzrakstīšu nākamo rakstu.

Vēlies izteikties?